Jak optymalizować koszty transportu?

Koszty w przedsiębiorstwie transportowym

Prowadzenie działalności gospodarczej jest nieodłącznie związana z koniecznością ponoszenia rozmaitych kosztów, na które składają się zarówno nakłady pieniężne, materiałowe, nakłady pracy żywej oraz środków pracy. Całość kosztów, jakie firma musi regularnie ponosić, obejmuje zatem wynagrodzenia dla pracowników, wszelkie ubezpieczenia, opłaty, podatki, usługi, wynajem maszyn, budynków, pomieszczeń, zużycie surowców, środków trwałych, paliwa i energii. Wysokość poszczególnych kosztów zależna jest przede wszystkim od specyfiki firmy, jej indywidualnych potrzeb oraz podjętej strategii. W przypadku przedsiębiorstw, których działalność jest ściśle związana z realizowaniem usług transportowych, większość nakładów finansowych stanowią głównie koszty paliwa. Pozostałe wydatki obejmują ogólne koszty utrzymania, koszty naprawy i konserwacji pojazdów, amortyzacja, ubezpieczenia, podatki, opłaty drogowe, a także kary finansowe. Wśród kosztów, jakie każdego dnia ponoszą firmy transportowe, generowane są również ogromne straty wynikające między innymi z pustych przebiegów i nieefektywnego zarządzania transportem towarów.

Redukcja kosztów paliwa

Prowadzenie działalności gospodarczej w branży transportowej wiąże się dla przedsiębiorców z koniecznością sprostania wymaganiom współczesnego rynku oraz rosnącym wymaganiom klientów. Sama specyfika tego typu przedsiębiorstw wymaga ogromnych nakładów finansowych, niezbędnych do utrzymania floty pojazdów i opłacenia pracowników. W przypadku, kiedy prowadzona działalność nie przynosi oczekiwanych zysków, warto dokładnie przeanalizować, czy firma nie generuje niepotrzebnych kosztów. Optymalizacja kosztów powinna w pierwszej kolejności obejmować obniżenie kosztów paliwa, ponieważ to obejmują największy procent wszystkich wydatków. Obecnie coraz więcej firm stosuje tak zwany eco-driving (w dosłownym znaczeniu eko-jazdę), czyli technikę jazdy pozwalającą na oszczędną jazdę. Technika ta określa najbardziej optymalny sposób prowadzenia pojazdu, który umożliwia racjonalne zużycie paliwa. Jedną z zasad eco-drivingu jest zachowanie płynności jazdy, w związku z czym zaleca się, aby ruszanie pojazdu następowało bezpośrednio po jego uruchomieniu, jak również rekomendowana jest jazda na najwyższym możliwym biegu oraz dynamiczne przyspieszanie pojazdu. Istotną kwestią jest zadbanie o właściwe ciśnienie opon oraz oszczędne korzystanie z klimatyzacji, z kolei podczas hamowania warto redukować biegi, zamiast naciskać na hamulec. W przypadku transportu miejskiego coraz popularniejszą metodą pozwalającą na mniejsze zużycie paliwa jest unikanie skrętów w lewo, co zapobiega przestojom na trasie i pozwala na zachowanie płynności jazdy.

Właściwa organizacja tras

W celu zmniejszenia zużycia paliwa w przedsiębiorstwie oraz uniknięcia dodatkowych opłat, istotny jest właściwy dobór tras. Warto zaplanować trasę pojazdów w taki sposób, aby możliwe było uniknięcie niepotrzebnych przestojów, korków, objazdów, czy płatnych dróg. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele systemów telematycznych, przeznaczonych do zarządzania procesami transportowymi w przedsiębiorstwie. Wymienione systemy posiadają charakter telekomunikacyjny oraz informatyczny, pozwalając na sprawowanie pełnej kontroli nad przebiegiem transportu. Za pośrednictwem systemów telematycznych możliwe jest między innymi monitorowanie pojazdów i ładunków, kontrola poszczególnych parametrów jazdy i czasu pracy kierowców, czy możliwość wyboru różnych miejsc załadunku i wyładunku. Zastosowanie nowoczesnych systemów telematycznych pozwala nie tylko zoptymalizować trasy i dostosować je pod kątem ekonomicznej jazdy, ale również pozwalają na uniknięcie różnego rodzaju nadużyć ze strony pracowników.

Unikanie pustych przebiegów

Tak zwane puste przebiegi są problemem, z którym na co dzień boryka się większość przedsiębiorstw transportowych. Ze względu na coraz większą konkurencję na rynku oraz nieustanną wojnę cenową, wielu firmom bardziej opłaca się wracać bez załadunku, niżeli przyjmować nieopłacalne zlecenie. W efekcie pusty przebieg wiąże się dla firmy z koniecznością poniesienia kosztów za paliwo i pracę kierowców. Puste przebiegi można częściowo wyeliminować, dzięki wykorzystaniu giełd transportowych, jednak znalezienie korzystnego zlecenia coraz częściej stanowi dla firm nie lada wyzwanie. Skuteczną metodą na redukcję pustych przebiegów może okazać się wykorzystanie systemów telematycznych, pozwalających na efektywne zarządzane flotą pojazdów. Dzięki zastosowaniu wymienionych systemów możliwe jest ocenienie czy określona trasa jest rentowna już na etapie jej tworzenia.