Skuteczne zarządzanie magazynem

Obieg produktów

Działalność większości przedsiębiorstw opiera się na wytwarzaniu dóbr materialnych lub usług, które mają na celu zaspokojenie ludzkich potrzeb. W przypadku firm produkcyjnych, wytworzenie określonego towaru jest związane z niezwykle złożonym procesem, na który składa się wiele etapów. Otrzymanie gotowego produktu pozwala na jego dalszą dystrybucję, dzięki czemu może on finalnie trafić w ręce konsumentów. Zanim jednak wytworzony towar przejdzie długą drogę od hali produkcyjnej do sklepowych półek, musi trafić do magazynu, gdzie zostanie przechowywany do czasu, aż nie trafi do transportu. To właśnie magazyn stanowi jeden z kluczowych elementów, składających się na łańcuch logistyczny w przedsiębiorstwie produkcyjnym, a od jego funkcjonowania zależy między innymi dalszy obieg produktów.

Na czym polega funkcjonowanie magazynu?

Pod względem logistycznym magazyn posiada niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa produkcyjnego oraz handlowego, stanowiąc niezależną komórkę organizacyjną. Zasadnicze zadania, jakie musi realizować każdy magazyn obejmują takie czynności jak przyjmowanie towaru, jego magazynowanie, kompletowanie oraz wydawanie. Czynności te wymagają prowadzenia ewidencji, za pomocą których możliwe jest ustalenie stanów magazynowych oraz odpowiednie zarządzanie przestrzenią magazynową. Materiały i gotowe produkty, jakie trafiają do magazynu mogą pochodzić zarówno z dostaw wewnętrznych, które obejmują między innymi nieprzetworzone surowce i gotowe produkty pochodzące z działów produkcyjnych, przesunięcia międzymagazynowe, zwroty czy depozyty. Magazyn może być także zaopatrywany w towary pochodzące od zewnętrznych dostawców.

Zarządzanie magazynem

Płynny przepływ towarów przez magazyn posiada niebagatelne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania przestrzeni magazynowej. Aby zapewnić magazynowi najbardziej optymalne działanie, niezbędne jest nie tylko właściwe zarządzanie jego powierzchnią, ale również skoordynowanie jego pracy z innymi działami firmy. Czynności związane z zarządzaniem magazynu mogą być wykonywane bezpośrednio przez przedsiębiorstwo, będące właścicielem obiektu, jak i przez zewnętrzne firmy logistyczne. Fundamentalną kwestią jest dokładne zaplanowanie przestrzeni magazynowej oraz odpowiednie rozmieszczeniu zasobów. Zagospodarowanie magazynu w sposób spójny i przemyślany sposób jest w stanie zapewnić łatwiejszy dostęp do każdego rodzaju produktów jak, również pozwoli na swobodne i bezpieczne poruszanie się w obrębie przestrzeni magazynowej oraz manipulowanie urządzeniami transportowymi. Powszechnie funkcjonują trzy układy technologiczne, jakie stosuje się w magazynach, w zależności od układu przestrzeni oraz specyfiki działania przedsiębiorstwa – są to układy kątowe, przelotowe oraz workowe. Istnieją również różne techniki magazynowania (FIFO, LIFO, FEFO), wśród których najpowszechniej stosuje się FIFO (z angielskiego first in, first out, czyli pierwsze przyszło, pierwsze wyszło). Dzięki zastosowaniu wymienionej metody, magazyn w pierwszej kolejności wydaje towary, które najwcześniej do niego trafiły, co zapobiega ich zaleganiu.

Koszty magazynu

Niezależnie od tego czy przedsiębiorstwo dysponuje ogromną halą magazynową czy dużo mniejszą przestrzenią, należy liczyć się z faktem, że magazyn jest miejscem generującym wiele kosztów, związanych z jego utrzymaniem, serwisem, wymianą sprzętu, czy opłatą mediów, pracowników i ubezpieczeń. Pozostałe koszty mogą wynikać ze strat, które powstały na skutek uszkodzenia surowców, wyrobów lub za sprawą nieodpowiedniego użytkowania sprzętu, zbyt wysokich stanów magazynowych, czy niepotrzebnych procesów logistycznych. Koszty związane ze stratami materialnymi można znacząco obniżyć poprzez zagospodarowanie przestrzeni magazynowej w sposób funkcjonalny oraz dzięki przestrzeganiu określonych technik magazynowania. Warto również dokładnie przeanalizować zapotrzebowanie na określone surowce i wyroby, by zapobiec ich późniejszemu zaleganiu na regałach.

Wsparcie IT

W celu efektywnego zarządzania przestrzenią magazynową możemy, możliwe jest skorzystanie ze specjalistycznych oprogramowań, które przeznaczone są do realizacji określonych zadań. Dzięki wykorzystaniu dedykowanych systemów informatycznych możliwe jest skuteczne zarządzanie przepływem produktów w magazynie oraz procesami, jakie w nim zachodzą. Dostępne na rynku oprogramowania pozwalają także na dowolne planowanie powierzchni magazynowej oraz pozwalają na wygenerowanie wizualizacji. Ze względu na swoją nieocenioną funkcjonalność, systemy informatyczne obecnie znajdują zastosowanie w praktycznie każdym przedsiębiorstwie, stanowiąc niezbędne narzędzie pracy zarówno dla kierownictwa, jaki i dla magazynierów.